Az Európai Gyógyszerügynökség szerint ritka esetben látásvesztéshez vezethet az Ozempic használata
A cél az, hogy ez felkerüljön a betegtájékoztatóra is.
A cél az, hogy ez felkerüljön a betegtájékoztatóra is.
A komplexum gyalog 10 percre lenne az EMA székhelyétől.
A termékínséget a kontinens gyártói kapacitásainak növelésével enyhíteni lehetne, de a magas energiaárak miatt több gyártó ebbe nem mer belevágni, különösen úgy, hogy a támogatott készítmények előállítása évek óta egyre veszteségesebb nekik.
Szeptemberben már a második omikron elleni készítményt engedélyezte az EMA. Ugyanakkor a két vakcina között lényeges különbség van.
Ezek már az omikron BA.1 változata ellen is védenek. A jelenleg a legtöbb fertőzést okozó BA.5 változat elleni oltások engedélyezéséről szeptember végére születhet döntés. Magyarországra a közös uniós beszerzésből 9,5 millió adag Pfizer jut.
Az is kiderült, hogy ezzel a módszerrel sokkal több embert lehet beoltani.
A Moderna benyújtotta az engedélyezési kérelmét az Európai Gyógyszerügynökséghez, hogy a Covid-19 elleni védőoltását a 6 hónapos - 6 éves korosztályban is elérhetővé tehesse az Európai Unióban.
Jelenleg nincs bizonyíték arra, hogy a harmadik oltás után a vakcinák nyújtotta védelem jelentősen csökkenne a 60 és 79 év közötti, valamint a 60 év alatti, egészséges immunrendszerű felnőtteknél.
Az új intézkedés csak a beutazásra vonatkozik.
Az Európai Gyógyszerügynökség szerint az oltás továbbra is a világjárvány elleni küzdelem legjobb eszköze.
A legkisebbek a Pfizer vakcinájából kapnak, de kevesebbet. Az oltás a kórházi oltóponton, illetve a házi gyermekorvosoknál zajlik.
Az EMA szerint a vektorvakcinák után beadott mRNS oltóanyagok jó antitesttermelést váltanak ki.
Így több ideig lehet tárolni és beadni is a készítményt.
Inkább Pfizert kérjenek a fiatalok, mert köztük nagyobb arányban jár mellékhatásokkal a másik mRNS-vakcina – mondják a hatóságok.